Spořící účty - srovnání: Otázky a odpovědi

Komu je určen spořící účet?

Spořící účet je určen všem, kteří mají volné finanční prostředky a nechtějí, aby jim zahálely na běžném účtu s nízkým úrokem. Spořící účty jsou rovněž alternativou k termínovaným vkladům, v dnešní době jsou již spořící účty úročeny lépe než právě termínované vklady.

Kdo si může zřídit spořící účet?

Spořící účet si může zřídit fyzická osoba starší 18-ti let. Některé finanční instituce nabízejí i spořící účty pro právnické osoby.

Jak si mohu zažádat o spořící účet?

Spořící účet lze založit zpravidla těmito způsoby: osobně na pobočce, online přes internet, telefonicky nebo poštou. Některé finanční ústavy umožňují použít všechny uvedené způsoby založení spořícího účtu, jiné finanční instituce nabízejí např. možnost jen přes internet. V našem srovnání spořících účtů snadno naleznete informace, které potřebujete.

 

Mohu si založit více spořících účtů najednou?

Ano, je možné si založit více spořících účtů.

Podle čeho se určuje výše úrokové sazby?

Výše úrokové sazby je pro mnoho lidí hlavní kritérium, podle kterého vybírají spořící účet. Nicméně by to nemělo být jediné kritérium. Kromě úrokové sazby jsou důležité i ostatní vlastnosti spořícího účtu: přístup k finančním prostředkům (má spořící účet výpovědní lhůtu nebo nikoliv?), způsob vyplácení úroků (zpravidla měsíčně nebo čtvrtletně), minimální zůstatek apod. Na těchto webových stránkách najdete přehledné srovnání spořících účtů a jejích úrokových sazeb.

Výše úrokové sazby je i hlavní zbraní finančních ústavů při nabízení spořících účtů. Banky případně spořitelní družstva (Fio) ji primárně určují podle úrokových sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou a dále hraje důležitou roli konkurenční prostředí. 

Je výhodnější spořící účet nebo termínovaný vklad?

V posledních letech bývá už výhodnější spořící účet. Nejenže banky nabízejí u spořících účtů vyšší úrokové sazby než u termínovaných vkladů, ale také u většiny bank máte peníze k dispozici ihned. U termínovaných vkladů je třeba vždy počítat s výpovědní lhůtou, a to je znevýhodňuje vůči spořícím účtům. Přehledné srovnání spořících účtů naleznete na těchto webových stránkách.